انرژی-نو

جایگزین انرژی فسیلی | پانزده اختراع نوآورانه که می‌تواند مصرف انرژی فسیلی را کم کند

با پیشرفت‌ علم و تکنولوژی محققان به دنبال جایگزین انرژی فسیلی هستند تا با کاهش مصرف، تولید گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهیم و همچنین از گرم شدن کره زمین جلوگیری کنیم. در این ویدیو به بررسی پانزده راه حل می‌پردازیم.

امروز می‌خواهیم درباره ۱۵ اختراع مفید صحبت کنیم که کمک کرده تا از سوخت‌های فسیلی کمتر استفاده کنیم.

شماره ۱

این توربین گردابی می‌تونه برق چندین خونه رو در مناطق حومه شهر تامین کنه. اون می‌تونه ۲۴ ساعته برق تولید کنه بر خلاف برخی از منابع دیگه مثل منابع خورشیدی. همچنین می‌شه در تمامی رودخونه‌ها و کانال‌ها نصب بشه و جریان آزاد آب می‌تونه توربین رو به حرکت دربیاره. این توربین حتی برای عبور ماهی‌ها هم امن است.

شماره ۲

این توربین در مسیر آبراه قرار می‌گیره ومخصوص جریان‌های کم فشار آب طراحی شده است، حتی جریان‌هایی به کندی ۲ مایل بر ساعت. بنابراین در هر جایی می‌شه نصبش کرد. طراحانش می‌گویند که این توربین از اولینِ نوع خودشه. این توربین برای موجودات آبزی نیز خطرناک نیست.

شماره ۳

این گل بزرگ از صفحات خورشیدی ساخته شده است. این گل یک سیستم ردیاب هوشمند دارد که اجازه می‌دهد مانند گل آفتاب‌گردون خود را در جهت نور خورشید قرار دهد تا انرژی خورشید بیشتری را جذب کند.

خودرو خورشیدی light year one با بازه حرکتی ۲۵۰ کیلومتری | لینک تماشا

شماره ۴

بیوگاز خانگی نسخه دو، ته مانده غذا را به گاز تبدیل می‌کند. باکتری‌ها از باقی‌مانده‌ها تغذیه می‌کنند و به بیوگاز تبدیلش می‌کنند. این وسیله می‌تونه تا شش لیتر باقی‌مانده را در هر روز به گاز تبدیل کند و این گاز تا سه ساعت می‌تواند برای گاز آشپزی استفاده شود. باقی پس‌مانده‌ها به کود تبدیل می‌شود.

شماره ۵

این پنل‌های شناور برق بیشتری نسبت به پنل‌های سنتی تولید می‌کنند. آب باعث می‌شه که پنل‌ها خنک‌تر شوند که باعث افزایش بازدهی می‌شود. پنل‌ها در شرایط سخت آب و هوایی مقاومت می‌کنند و قابلیت بازیافت هم دارند.

شماره ۶

این کاشی‌ها از قدم‌زدن برای تولید برق استفاده می‌کنند. بهشون سنگ‌فرش ژنراتور می‌گن و به طور میانگین به ازای هر قدم ۵ وات برق تولید می‌کنند. بهترین کارایی رو در مکان‌های پررفت‌ و آمد مثل مرکز شهر دارند. کمپانی حتی از این کاشی برای شارژ یک خودرو تسلا استفاده کرد.

فرستادن پنل خورشیدی به فضا: افزایش بازدهی یا رویای دیوانه‌وار؟ | لینک تماشا

شماره ۷

اجاق GoSun با کمک نور خورشید تغذیه می‌شه. بازتاب‌دهنده‌ها نور خورشید رو بر لوله فلزی متمرکز می‌کنند که باعث می‌شه که دمای پخت به ۵۵۰ درجه فارنهایت برسه. غذا مستقیمن وارد سیلندر لوله می‌شه .

شماره ۸

تصویر این پاندا از صفحات خورشیدی ساخته شده است. چین برنامه داره تا صد تا نیروگاه پاندایی بسازه. این نیروگاه خورشیدی می‌تونه برق سالانه بیش از ۱۰۰۰۰ خانوار رو تامین کنه. این ایده توسط یک نوجوان ۱۵ ساله به نام لی ین تونگ در سال ۲۰۱۵ ارایه شد. او پیشنهاد داد که استفاده از پاندا باعث می‌شه که جوانان هم در ماجرای انرژی تجدیدپذیر درگیر شوند.

شماره ۹

این توربین‌ها اولین مزرعه بادی داخل دریای آمریکا هستند. جنرال الکتریک و Deepwater Wind در این پروژه مشرکت داشته‌اند. بعد از یک سال ۴۰۰۰۰ تن گاز گلخانه‌ای کمتری تولید شده است در حالی که همون مقدار انرژی رو تولید می‌کنند.

شماره ۱۰

اکوکپسول یک خونه کوچیکه که دو نفر می‌تونند تا یک سال داخلش زندگی کنند. همه‌ی امکانات لازم زندگی رو هم داره: آشپزخونه، حموم، دستشویی و جا برای خواب. برقش از توربین بادی و پنل خورشیدی تامین می‌شه. این اکوکپسول حتی آب بارون رو هم جمع و فیلتر‌می‌کنه و به آشامیدنی تبدیل می‌کنه.

خورشید در تکنولوژی زندگی امروز | لینک تماشا

شماره ۱۱

Saphonian  یک توربین بادی بدون پره‌ست. اون بال پرنده یا دم ماهی رو شبیه سازی می‌کنه و طرحش از روی بادبان کشتی برداشته شده. ساخت توربین بدون پره ممکنه که از ساخت توربین سنتی ارزون‌تر باشه. همچنین با موج‌های مغناطیسی یا رادار هم تداخل نخواهد داشت.

شماره ۱۲

فانوس hydrolight یک جایگزین دوستدار محیط زیست برای فانوس‌های گازیه. اون با کمک نمک آب و سلول خورشیدی کار می‌کنه و از ذرات باردار داخل آب کمک می‌گیره تا برق تولید کنه. کار با لنترن آسونه، فقط کافیه یکبار وارد آب شور بشه و تا ۲۵۰ ساعت نور تولید می‌کنه.

شماره ۱۳

این مزرعه بادی شناور در اسکاتلند در نوع خودش بی‌همتاست. این مجموعه می‌تونه برق ۲۰۰۰۰ خانوار رو در سال تامین کنه. اصلن جای نگرانی غرق شدن این توربین‌ها نیست. اونا توسط لنگرهای مکشی که در بستر دریا قرار دارند نگه داشته می‌شوند.

شماره ۱۴

این فاضلاب شهری به بیودیزل تبدیل می‌شه. کربن موجود در ضایعات انسان تبدیل به انرژی می‌شه. مهندسا ادعا می‌کنند که بیودیزل می‌تونه در خودروهای معمولی بنزینی استفاده بشه بدون نیاز به ایجاد تغییرات

شماره ۱۵

این توربین‌های بدون پره بال‌های مرغ مگسخوار را شبیه‌سازی می‌کنند. مبدل این توربین از حرکت بال زدن به جای حرکت چرخشی استفاده می‌کنه. قدرت این توربین از توربین پره‌دار کمتره ولی اندازه کوچیکش باعث می‌شه که برای مناطق پرجمعیت مناسب باشه.

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید