flying-car

خودرو پرنده | ممکن است با چه خطراتی روبه‌رو باشیم؟ در این قسمت برنامه what if ببینید

حرکت از سمت خودرو بنزینی به سمت خودرو برقی با شتاب در حال اتفاق افتادن است ولی چه زمانی خودرو پرنده در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟ و اگر این اتفاق بیافتد چه قوانین جدیدی را باید رعایت کنیم؟

ترجمه و زیرنویس: بهرام ذوقی

یک شبکه از خودروهای پرنده رو در نظر بگیرید که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری خیابان‌های متراکم‌مون در حال پروازن، رفت و آمد صبح‌گاهیتون در اون بالا خیلی متفاوت خواهد بود. می‌توانید با سرعت بالاتری سفر کنید و می‌تونید به هر مقصد دور از دسترسی برسید ولی چه قوانینی رو باید به کار ببندیم تا آسمون‌ها رو فتح کنیم؟ و چگونه با خطرات تصادف در ارتفاع روبه‌رو بشیم؟

فیسبوک در راه ساخت ارز دیجیتال مخصوص خود به نام لیبراست | لینک تماشا

ایده داشتن خودرو پرنده قدمتی به سابقه خودرو معمولی دارد و بیشتر مردم فکر می‌کنند که آینده مملو از خودرو پرنده خواهد بود. به نظر می‌رسد که ما قبول کردیم خودروهای پرنده بالاخره به واقعیت تبدیل خواهند شد ولی آیا واقعن بهشون نیاز داریم؟

پاسخ کمپانی‌هایی که دارند تولیدشون می‌کنند بله خواهد بود چون اون‌ها نسبت به خودروهای بنزینی سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند ولی سایر دانشمندان می‌گویند ما فقط داریم یه فاجعه محیط زیستی رو با یه فاجعه دیگه جایگزین می‌کنیم. حالا قبل از این که زیاد با اثرات محیط زیستی خودروهای پرنده جو گیر بشیم، بیاین احتمال این که می‌شه آسمون رو با این خودروها پر کرد بررسی کنیم.

استارتاپ آن هم از نوع ایرانیش | لینک تماشا

چندین کمپانی قبلن نمونه اولیه ساختند پس می‌دونیم که از نظر فیزیکی ممکنه ولی تبدیل‌شون به یکی از قسمت‌های جامعه‌مون چیز خیلی پیچیده‌تریه. برای شروع  چه کسی قراره رانندگی کنه؟ ما این کار رو می‌کنیم یا قراره هوش مصنوعی این کار رو برامون انجام بده با توجه به مجله ایمنی هوایی اشتباه انسانی دلیل سقوط ۹۰ درصد از پروازهای غیر تبلیغیه. این یکی از دلایلیه که خیلی از کارشناسان معتقدند خودروهای پرنده باید خودران باشند. یا به عبارت دیگه نیازی نیست کسی پشت فرمونشون بشینه. مطالعات همچنین نشون داده که همین الان هم وقتی پشت فرمون خودروهای معمولی نشستند هم کلی صانحه رانندگی داریم و حواستون باشه که وقتی در آسمون باشیم تصادفات بسیار مخرب‌تر خواهند بود.

خودرو خورشیدی Lght year one با بازه حرکتی ۲۵۰ کیلومتری | لینک تماشا

نه تنها به خاطر حرکت با سرعت بالا بلکه به خاطر ضربه حاصل از سقوط یا حتی برخورد با ساختمون های اطراف هر مشکلی که ما به صورت روزمره با خودروهامون روی زمین داریم قطعا خیلی مشکل سازتر در آسمون خواهد بود. اگر موتورت خراب بشه یا بنزین تموم کنی، می‌تونی کنار بزنی و درخواست کمک کنی ولی با ماشین پرندتون باید حواستون به ارتفاع ۲۰۰۰ متری بیشتر باشه.

هوای نامساعد هم ممکنه یه مشکل بزرگ برای سفرهای هوایی باشه، مثلا در طوفان، بادهای شدید می‌تونه خودرو رو کاملا برگردونه،شاید هم قوانینی وضع کنند که در شرایط جوی نامساعد نشه پرواز کرد. سایر موضوعاتی که باید درباره خودرو‌های پرنده در نظر بگیریم را در این ویدیو مشاهده نمایید.

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید