تحریم چین

تاثیر تحریم شدن چین توسط آمریکا بر روی محصولات آمریکایی تولید شده در چین

آمریکا برای حمایت از ساخت محصول داخلی تعرفه‌های سنگینی بر محصولات چینی اعمال کرده است. نتیجه این تحریم‌ها بر محصولات آمریکایی مثل اپل و نینتندو نیز وارد شده است. تحریم چین ممکن است تاثیر منفی بر اقتصاد آمریکا داشته باشد. تبعات این تحریم‌ها و راه‌های دور زدن را در این ویدیو ببینید.

ترجمه و زیرنویس: بهرام ذوقی

از گوشی اپل تا کنسول نینتندو خیلی از محصولاتی که آمریکایی‌ها دوست دارند، در چین تولید می‌شوند. ولی آیا این موضوع تغییر خواهد کرد؟ این کشور خیلی وقت‌ست نیروگاه تولید دنیاست. چون مواد خام و کارگر ارزان قیمت برای چرخه تامین را دارد. برای سال‌ها کمپانی‌ها مخصوصن غول‌های تکنولوژی مثل اپل و دل برای سرهم‌کردن به کمپانی‌های چینی وابسطه هستند. به خاطر اختلاف نظر در تجارت بین چین و آمریکا و تشدید تهدیدها از طرف ترامپ خیلی از سازندگان شروع به برنامه‌ریزی برای انتقال این محصولات به مکان دیگری هستند.

در یک نظرسنجی از ۲۵۰ کمپانی که در چین فعالیت می‌کنند چهل درصد اعلام کرده‌اند که در نظر دارند یا حتی به خارج از کشور جابه‌جا کردند. آنالیزورها توقع دارند بیشتر هم بشه اگر این تنش‌ها افزایش پیدا کند، این سه مورد که می‌تواند به ما بگوید چرا کمپانی‌ها به دنبال خروج از چین هستند. اول از همه تعرفه‌ها این یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کمپانی‌هایی هست که از چین محصول وارد آمریکا می‌کنند. در ماه می، آمریکا تعرفه‌ها رو از ده درصد به بیست و پنج درصد افزایش داده، روی محصولات چینی به ارزش ۲۰۰ میلیار دلار. همچنین کابینه ترامپ برنامه داره تا  تعرفه را روی ۳۰۰ میلیارد دلار جنس چینی وارداتی دیگر اعمال کند. اگر دور جدید تعرفه‌ها شروع بشود. شامل وسایل الکتریکی مثل گوشی‌های هوشمند، لپتاپ و کنسول بازی‌ که تقریبن تمامش از چین وارد می‌شود. کمپانی‌هایی مثل نینتندو می‌خواهند که فشاراین تعرفه‌های آمریکا روی محصولات الکتریکی چینی کاهش پیدا کنند. برای سال‌ها کمپانی‌های ژاپنی  نیاز به سازندگان ارزان قیمت چینی دارند تا قطعات سخت‌افزاری بازی را سرهم کنند. این به خاطر این‌ست که دارندگان پلتفرم بازی قصد دارند که سخت‌افزار را برای سود کم بفروشند. پس این کنسول نیست که سود زیادی به ارمغان میاورد، این فروش بازی‌هاست.

اگر نینتندو باید ۲۵ درصد تعرفه برای وارد کردن کنسول به آمریکا بپردازد، اون سود کم از بین می‌رود.  پس نینتندو اعلام کرده که می‌خواهد به جنوب شرقی آسیا تغییر مکان بدهد، تا فشار تعرفه‌ها را کاهش بدهد

کمپانی‌ها همچنین متوجه شده‌اند که نمی‌توانند همه تمرکزشان را روی یک موضوع بگذارند. با توجه به تنش‌های چین و آمریکا خیلی از کمپانی‌ها ممکن‌ست فکر کنند که مکان تولیدشان را تنوع ببخشند. یک نمونه این موضوع اپل هست. این کمپانی وابسطه به صدها هزار کارگرشه و این شبکه عمیقی از تامین کننده‌ها در چین‌ست تا ایفون تولید کنند. افرادی که با این قضیه آشنا هستند گفته‌اند که اپل از توزیع‌کننده‌ها خواسته تا جای دیگری برای تحویل محصول نهایی در نظر بگیرند. کمپانی نظری در این مورد نداده است. خوش‌بختانه یکی از طرف‌های قرارداد تولید اپل Foxconn گفته که آماده جابه‌جایی هستند. کمپانی اعلام کرده حدود ۲۵ درصد از تولیدات‌ش خارج از سرزمین اصلی‌ست و کارخانه‌های سرتاسر دنیایش می‌توانند به اندازه کافی محصولات اپل تولید کنند.

سایر راه حل‌ها و روش‌های کمپانی‌ها برای دور زدن تعرفه‌های آمریکا را در این ویدیو با زیرنویس اختصاصی از تک‌تاکس ببینید.

از تک تاکس بیش‌تر ببینید:

مصاحبه با استیو هافمن مدیر عامل Reddit | لینک تماشا

مصاحبه با دزمون هلمند مدیر عامل بنیاد بیل گیتس | لینک تماشا

مصاحبه با سوزان وجسیکی مدیر عامل یوتیوب  | لینک تماشا

 

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید