mit-robot

ربات MIT با قابلیت لمس اجسام به کمک دوربین و ژل بینایی

دانشمندان و محققین در انستیتو تکنولوژی ماساچوست توانستند قابلیت لمس اجسام و شناسایی نرمی و زبری را به ربات‌ها بدهند. سایر ویژگی‌های ربات MIT را در این ویدیو با زیرنویس فارسی اختصاصی ببینید.

توانایی ما در ارتباط دادن حواس‌مان یک چیزیست که به عنوان انسان بهش اطمینان کامل داریم. اگه به مقداری شیشه شکسته نگاه کنید، به طور غریزی می‌دانید که حس خوشایندی نخواهد داشت. حتی اگر با آن ماده آشنایی نداشته باشید می‌توانید با نگاه بگویید که آن شی سخت یا نرم است. این موضوعی است که هوش مصنوعی هم واقعن با آن دست و پنجه نرم می‌کند

دانشمندان حوزه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT روی این مشکل با سنسوری به نام ژل بینایی کار می‌کنند. ژل بینایی مدتی هست که ساخته شده و از یک دوربین و یک فیلم پلاستیکی حساس تشکیل شده تا یک نقشه سه بعدی از اشیایی که برمی‌دارد درست کند چیز جدیدی که این‌جاست اطلاعات به یک هوش مصنوعی ارسال می‌شود تا یاد بگیرد با کمک لمس ببیند و با کمک دیدن لمس کند.

ربات فورد در راه جایگزینی پستچی‌ها به کمک هوش مصنوعی

تیم نزدیک به ۲۰۰ شی مثل ابزار و محصول را بیش از ۱۲۰۰۰ بار لمس کرده بعد این ویدیو به بیش از سه میلیون فریم تقسیم شده و با اطلاعات لمسی که از ژل بینایی گرفته جفت می‌شود. حالا هدف اصلیش چیست؟ به ماشین‌ها کمک می‌کند تا ابزار را راحت‌تر بردارند یک بازو رباتیک لازم نیست مخصوصن برنامه‌ریزی بشود تا یک قلم‌مو رو بردارد. کافیست دسته را تشخیص بدهد و بهترین مسیر را برای برداشتنش کشف کند نه از طرف برس قلم‌مو. یا یک ربات می‌تواند یک شی را فقط با لمس کردنش شناسایی کند.

 

از تک تاکس بیش‌تر ببینید:

خورشید در تکنولوژی زندگی امروز | لینک تماشا

ثروت افسانه‌ای جف بزوس | لینک تماشا

آیا ما در یک شبیه سازی زندگی می‌کنیم ؟ | لینک تماشا

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید