بازیافت در آدیداس

بازیافت در آدیداس | آدیداس به جنگ بطری‌های پلاستیکی اقیانوس می‌رود

آدیداس هر ساله هزاران جفت کفش و هزاران لباس تولید می‌کند که برای تولید آن‌ها نیاز به منابع اولیه دارد. این کمپانی برای رفع این نیاز رو به بازیافت بطری‌های پلاستیکی و استفاده از آن‌ها آورده است.

آدیداس هر ساله ۴۰۰ میلیون جفت کفش تولید می‌کند. تولید این تعداد کفش نیازمند مقدار زیادی منابع طبیعی هستش ولی تامین مواد جدید برای محیط زیست خوب نیست. پس آدیداس داره به منابع دیگه روی میاره. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که تا ۳۰ سال دیگه پلاستیک‌های موجود در  دریا بیشتر از تعداد ماهی‌ها می‌شود. یک مطالعه نشان می‌دهد که ۹۰ درصد مرغ‌های دریایی پلاستیک مصرف می‌کنند. همه‌ی آلودگی ساحل‌ها و دریاها هم برای آبزیان و هم برای انسان خطرناک است. پس آدیداس سعی داره تا کمی از این پلاستیک را متوقف کند قبل از این که به دریا برسند.

سفر به مریخ | ایلون ماسک: به زودی رویای زندگی در سایر سیارات به حقیقت می‌پیوندد. | لینک تماشا

آدیداس در سال ۲۰۱۵ با شرکت محیط زیستی Parley for the oceans مشارکت کرد. با چه هدفی؟ تبدیل آلودگی دریایی به وسایل ورزشی و پیشرفت زیادی هم کردند. آدیداس در سال ۲۰۱۹ توقع داشت یازده میلیون جفت کفش با پلاستیک بازیافت شده از اقیانوس درست کند که دو برابر مقداری‌ست که در سال۲۰۱۸ درست کرد.

مصاحبه با دارا خسروشاهی درباره تغییرات جدید در نرم‌افزار اوبر | لینک تماشا

آدیداس می‌گه که همکاری باعث شده۲۱۸۰  تن پلاستیک راهی دریا نشه ولی این کفش‌ها چطوری ساخته می‌شن؟ همه چیز از ساحل شروع می‌شه Parley  و همکارانش از نواحی ساحلی آشغال جمع می‌کنند مثل کشور مالدیو. آشغال‌ها طبقه‌بندی می‌شوند و پلاستیک بازیافت شده به مراکز ساخت آدیداس فرستاده می‌شوند. آدیداس از پلاستیک‌هایی از جنس پلی اتیلین ترمتلیت یا PET استفاده می‌کنه و اگه چیزی باشه که آدیداس نتونه استفاده کنه مثل در یا حلقه اونا به مراکز معمولی بازیافت فرستاده می‌شوند. مرکز فرآیند آشغال‌ها رو له می‌کنه می‌شوره و خشک‌شون می‌کنه و چیزی جز پوسته‌های کوچیک باقی نمی‌ذاره. پوسته‌ها گرما داده می‌شند، خشک و سرد می‌شوند. بعد به گلوله‌های کوچک رزین تبدیل می‌شند. معمولن پلی استر از نفت درست می‌شه ولی آدیداس این پلت‌ها رو ذوب می‌کنه تا نخ درست کنه. آدیداس از پلاستیک اقیانوسی برای قسمت بالایی کفش و لباس‌های مثل مدل جرزی استفاده می‌کنه هر مورد در کلکسیون پارلی درست می‌شه  حداقل ۷۵ درصد زباله دریایی توش وجود داره و اونا هنوز همون کارایی و استاندارد سایر کفش‌های آدیداس رو دارند.

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید