کنترل-الت-دیلیت

دکتر دیو بردلی ماجرای متولد شدن کنترل الت دیلیت در کمپانی IBM را تعریف می‌کند

حتمن برای شما هم پیش آمده که هنگام گیر کردن کامپیوتر بعد زدن دکمه‌های الت و F4 به دکمه‌های کنترل الت دیلیت رو بیاورید. در این ویدیو ماجرا انتخاب این میانبر دوست داشتنی را تعریف می‌کنیم.

ترجمه و زیرنویس: بهرام ذوقی

این ماجرا با کامپیوتر شخصی IBM شروع می‌شه. این پیشرفته‌ترین ماشینی بود که تا حالا ساخته شده بود. به هر حال این ماجرا درباره کامپیوتر نیست. این داستان برای وقتی‌ست که کامپیوترها کار نمی‌کنند و مردی که راهی پیدا کرد تا از نو شروع به کار کنند. مردی که Ctrl+Alt+Dlt  را اختراع کرد.

من دکتر دیو بردلی هستم، ولی شما می‌توانید من را دکتر دیو صدا بزنید. من در سال‌های ۱۹۸۰ من روی کامپیوترهای شخصی IBM کار می‌کردم. کار اصلی من در کامپیوترهای IBMنوشتن سیستم پایه ورودی و خروجی بود. حتا با یک تیم نخبه از مهندسان و طراحان هم وقتی که بخواهید یک کامپیوتر بسازید همه چیز مرتب پیش نمی‌رود. ما برنامه‌هایی نوشته بودیم که بیشتر اوقات کار می‌کردند ولی وقتی از کار می‌افتادند، تنها راهی که می‌شد سیستم را ریست کرد، این بود که سیستم رو خاموش کنید. یکم صبر کنی و دوباره روشن کنید.

مصاحبه با سوزان وجسیکی مدیر عامل یوتیوب  | لینک تماشا

ولی ممکن بود سیستم هر پنج یا ده دقیقه بمیره. چیزی که نیاز داشت این بود که یک میانبر برای پروسه ری‌استارت درست کنیم. یکی از چیزهایی که درباره‌ش بحث کردیم، قرار دادن یک دکمه ریست روی دستگاه بود، ولی اگر روی سیستم قرار بدیمش یه احتمال وجود داشت که اشتباهی این دکمه رو فشار بدی و همه اطلاعاتت پاک بشن. پس کاری که کردیم این بود که به یک میانبر سه دکمه فکر کردیم که کامپیوتر رو ریست می‌کنه و امکان نداره اتفاقی فشارش بدی.

فیسبوک در راه ساخت ارز دیجیتال مخصوص خود به نام لیبراست | لینک تماشا

یدونه دکمه Ctrl یدونه دکمه Alt و یه دکمه در سمت راست کیبورد دکمه Delet. وقتی اون Ctrl+Alt+Delet رو فشار می‌دی هر چیزی که الان دارید روش کار می‌کنید رو پاک می‌کنید و از نو شروع می‌کنید. پس به جای این که یک یا دو دقیقه طول بکشه، فقط ده یا پانزده ثانیه طول کشید. ولی در اون زمان موضوع مهمی نبود. اون مثلن رتبه دوازده رو در لیست صدها چیزی که باید درست می‌کردم، داشت. اگرچه فقط به عنوان یک ابزار توسعه درست شده بود ولی برنامه نویس‌ها ازش به عنوان یک ویژگی در اپلیکیشن‌هاشون استفاده کردند. از اون موقع این ویژگی وارد فضای آزاد شد ولی فورن محبوب عامه مردم نتونست بشه. برای سال‌ها موضوع مهمی نبود ولی بعد از بیست‌امین سالگرد کامپیوترهای IBM، اون وقتی بود که Ctrl+Alt+Delet به یک نماد جهانی تبدیل شد.

نمونه اولیه خودرو خورشیدی  light year one | لینک تماشا

این راحت‌ترین و آسون‌ترین راه برای حل کردن مشکلتونه. Ctrl+Alt+Deletرو فقط فشار بدید و از اول شروع کنید. جدا از این موضوع دکتر دیو زیاد به این اتفاق به عنوان حجم مشارکتش در تاریخ کامپیوتر فکر نمی‌کنه. من کارهای زیادی برای IBM  انجام دادم. ولی همه فقط Ctrl+Alt+Delet  رو یادشون میاد. من با این موضوع مشکلی ندارم، یعنی من روی محصول موفقی کار کردم و خیلی افتخار می‌کنم که تونستم اون کار رو انجام بدم.

 

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید