NASSA

ماموریت ۱ میلیارد دلاری ناسا برای سفر به تایتان | بزرگ‌ترین قمر زحل در دست اکتشاف

فالکون هوی موشک ساخته کمپانی اسپیس ایکس است. این فضاپیما پیش از این یک‌بار دیگر توسط کمپانی برای پرتاب یک خودرو تسلا به فضا استفاده شده بود و می‌توان از آن به عنوان یک موشک چندبار مصرف یاد کرد. آخرین ماموریت فالکون هوی ولی ماموریتی متفاوت بود. دلایل آن را در این ویدیو ببینید.

ترجمه و صداگذاری: بهرام ذوقی

ناسا ماموریت جدیدی در افق‌های پیشرو می‌بیند. فرود فضاپیما در مناطق دست نخورده تایتان، بزرگ‌ترین قمر زحل و جست جوی سطح ماه برای یافتن موجودات بیگانه. ماموریت میلیارد دلاری که مهندسان ناسا را مانند هیچ‌وقت دیگری محک می‌زند. چون اگر برنامه دارید که در تایتان کاوش کنید، موضوعاتی هست که نیاز دارید بدونید. دقیقن مثل ماه خودمون تایتان دور یک سیاره می‌گرده ولی رفتار و اعمالش بیشتر شبیه زمینه و به همین خاطره که برای این ماموریت ناسا برنامه داره تا از فضاپیمای متفاوتی استفاده کنه. این DRAGONFLY هست. یک پهباد با انرژی هسته‌ای، به اندازه یک چمن‌زن بزرگه. اگر قرار باشه ناسا یک پهباد به جایی بفرسته، مقصد حتمن تایتانه.

چرا لباس فضانوردان سفید است؟ پاسخ این پرسش را در این ویدیو ببینید

تایتان شبیه به زمین یک اتمسفر ضخیم داره که می‌تونه پهباد رو در هوا نگه داره. DRAGONFLY شبیه به یک هلیکوپتر ساخته شده است. می‌تونه پروازهای کوتاه انجام بده. با کمک یک قسمت به نام Radioisotope thermoelectric generator  رادیوتوپ ترموالکتریک ژنراتور حرکت می‌کنه که به اختصار RTG گفته می‌شه.  RTG توسط یک فروپاشی رادیاکتیو از منبع پلوتونیم ۲۳۸ به کار می‌افته که نه تنها منبع نیرو فضاپیما برای ماه‌ها خواهد بود بلکه گرم هم نگه می‌دارتش. می‌دونید میانگین دمای سطح تایتان منفی صد و هفتاد و نه درجه است. به اندازه کافی سرد که مدارهای DRAGONFLY یخ بزنند. ولی یک محصول دیگه فروپاشی رادیاکتیو گرماست که از قطعات حساس الکترونیکی روی برد محافظت می‌کنه، DRAGONFLY ازشون استفاده می‌کنه تا کامپوزیت‌های سطح، دما، الگوهای آب و هوا و فعالیت‌های زمین‌شناسی رو مطالعه کنه. همچنین جست و جو برای آب، ترکیبات کربن و سایر نشانه‌های زندگی ناسا از الان هم ایده خوبی درباره‌ی جایی که باید جست و جو کنه داره.

خانه‌های در سطح مریخ، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟ این ویدیو را در این لینک ببینید.

در سال ۲۰۰۰ فضاپیمای کاسینی ناسا تمام سطح تایتان رو نقشه‌برداری کرد. کشف دریاچه‌های متان مایع و احتمال وجود آتش‌فشان‌های یخ‌زده آتش‌فشان‌های یخ‌زده خیلی مورد توجه هستند. چون دانشمندان فکر می‌کنند که اون‌ها می‌تونند آب‌های زیرزمینی رو به سطح تایتان بیارند. در واقع شواهدی وجود داره که نشان می‌دهد، حجم عظیمی از آب زیرزمینی درون خودش دارد.۸۰ کیلومتری زیر سطحش و اگر اون آب با مولکول‌های با پایه متان ترکیب شده باشه و به دریاچه‌های سطح تایتان بریزه. شانس این که یک زندگی شکل بگیرد وجود دارد. با توجه به نظر متخصصان DRAGONFLY کلی زمان دارد تا این نظریه‌ها رو تست کنه. اگه همه چیز طبق برنامه پیش بره،  DRAGONFLY برای دو سال و نیم سطح تایتان رو مطالعه می‌کنه.

از تک تاکس بیش‌تر ببینید:

مصاحبه با چارلز فیلیپس رئیس هیئت مدیره infor | لینک تماشا

علی بابا در راه برداشتن خط بین خرید آنلاین و آفلاین | لینک تماشا

مصاحبه با سوزان وجسیکی مدیر عامل یوتیوب| لینک تماشا

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید