فالکون هوی

چرا آخرین پرتاب فالکون هوی اسپیس اکس از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است؟

فالکون هوی موشک ساخته کمپانی اسپیس ایکس است. این فضاپیما پیش از این یک‌بار دیگر توسط کمپانی برای پرتاب یک خودرو تسلا به فضا استفاده شده بود و می‌توان از آن به عنوان یک موشک چندبار مصرف یاد کرد. آخرین ماموریت فالکون هوی ولی ماموریتی متفاوت بود. دلایل آن را در این ویدیو ببینید.

ترجمه و صداگذاری: بهرام ذوقی

موشک فالکون هوی را یادتان هست؟ ابر راکت اسپیس اکس که یک خودرو تسلا را در سال ۲۰۱۸ به فضا شوت کرد و در سال ۲۰۱۹ اولین ماهواره  تبلیغاتیش را فرستاد، خوب خبر خوب این‌ست که برگشته. این بار نه با یک ماهواره بلکه ۲۴ تا و با توجه به توییت مدیرعاملش الون ماسک سخت‌ترین ماموریت ممکن بوده.

اسم این ماموریت برنامه آزمایش فضایی ۲ هست. این اولین باره‌ست که فالکون هوی یک برنامه برای نیروی هوایی آمریکا انجام می‌ده و احتمالن آخرین برنامه نیست. موشک از مرکز فضایی کندی شلیک شده و با وجود این که سومین پرتاب راکت است ولی اولین بارست که از یک راکت دوبار استفاده می‌شود، مخصوصن دو تا بوستر کناری، که در برنامه اوایل سال ۲۰۱۹ فالکون استفاده شد. هر دو بوستر فرود همزمان موفقی درمرکز فضایی کندی بعد از پرتاب، داشتند.

چرا لباس فضانوردان سفید است؟ پاسخ این پرسش را در این ویدیو ببینید

برنامه این بود که در مرکز یک کشتی کنترل از راه دور در فاصله ۷۷۰ مایلی از ساحل فلوریدا فرود بیاید ولی اشتباه کرد و به جای‌ آن در اقیانوس آتلانتیک پایین آمد.

ولی این اشتباهات پیچیده در پایین آمدن نیست که ماسک اعلام کرده این سخت‌ترین پروژه‌شان بوده‌است. مسأله ی اصلی، وزن اجسام قرار داده شده و چاره اندیشیدن اسپیس اکس برای آن است.

ماموریت نه تنها شامل چند ماهواره می‌شود بلکه شامل چندین دور زدن در مدار می‌شود مخصوصن سه دور مستقل که نیازمند ۴ بار موتورسوزی بالایی هستند که بیش از ۶ ساعت طول کشید.

در مجموع با جمع آوری ماهواره‌ها هزینه این ماموریت ۷۵۰ میلیون دلار تخمین زده شده، که عدد تعجب آوری نیست وقتی ببینید این سفر چه همراهانی داشته است. یک ساعت دیجیتال اتمی ساخته ناسا که برای مسیریابی بهتر در فضا استفاده می‌شود، یک پیشران دیزلی طراحی شده توسط نیروی هوایی آمریکا که کار کردن باهاش راحت ترست و یک فضاپیمای نوآورانه به نام Light sail طراحی شده توسط انجمن نجوم که به راحتی با انرژی خورشیدی کار می‌کند ولی این همه تجهیزات علمی نبود که اسپیس اکس با ساعت اتمی به فضا فرستاد خاکستر ۱۵۲ نفر از جمله فضانورد سابق ناسا بیل پوگ نیز همراهشون بود. این کار توسط کمپانی سلستیس مموریال اسپیس فلایت انجام شد. این شرکت خاکسترتان رو با قیمت حداقل۵۰۰۰ دلار به فضا میفرستد.

خانه‌های در سطح مریخ، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟ این ویدیو را در این لینک ببینید.

در آخر این ماموریت یه پیروزی بزرگ برای اسپیس ایکس بود، چون یک پله جلوتر از رقیبان برای گرفتن قراردادهای دولتی قرارش می‌دهد و ممکن است میلیون‌ها یا میلیاردها دلار تجهیزات را به سمت‌شان روانه کند. در حالت عادی اسپیس ایکس باید رقیبانش یعنی بلو اریجن و یونایتد لانچ ایلینس را شکست بدهد ولی اگه قرار داد را ببند یک اتفاق خوب سودآور برای پرتاب‌های موفق فالکون هوی خواهد بود.

 

از تک تاکس بیش‌تر ببینید:

مصاحبه با چارلز فیلیپس رئیس هیئت مدیره infor | لینک تماشا

علی بابا در راه برداشتن خط بین خرید آنلاین و آفلاین | لینک تماشا

مصاحبه با سوزان وجسیکی مدیر عامل یوتیوب| لینک تماشا

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید